Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Spotkanie naszych emerytów w Puszczy Białowieskiej

Jak co roku byliśmy organizatorem wyjazdowego spotkania emerytów grupy Mostostalu Warszawa. Tego roku padło na Puszczę Białowieską…

Spotkania z dziką Naturą zawsze
wywołują dreszczyk emocji.. a tu? Oprócz rysi i wilków można się przecież natknąć na samego Króla Puszczy – żubra! Niewiele osób wie, że Na terenie Puszczy Białowieskiej żyje 60 gatunków ssaków, co stanowi ponad 70% fauny niżowej Polski w obrębie tej grupy!

Znaleźliśmy również możliwość odwiedzenia muzeum rolnictwa w Ciechanowcu.

Spotkanie członków związku w Puszczy Białowieskiej

W tym roku, w okresie 12 -15 września spotkaliśmy się w przepięknej Puszczy Białowieskiej. Rozległy masyw leśny, dzisiaj nazywany Puszczą Białowieską, składa się z czterech dawnych łączących się ze sobą puszcz. Zdecydowanie największą z nich jest położona centralnie historyczna Puszcza Białowieska. Stanowi ona relikt pierwotnych krajobrazów leśnych, które dominowały w przeszłości na nizinach środkowopolskich. Zachowały się tam jedne z ostatnich większych fragmentów lasu pierwotnego. Obok wilka i rysia żyje tam największa populacja wolnego żubra na świecie.

Odwiedziliśmy, m. in. muzeum rolnictwa w Ciechanowcu, które znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych.

Jak co roku, wieczory umilali na miejscowi grajkowie i muzykanci.

Spotkanie emerytów – Zakopane

Jak co roku byliśmy organizatorem wyjazdowego spotkania emerytów grupy Mostostalu Warszawa. Tego roku padło na Zakopane. Zorganizowaliśmy nasz spotkanie w terminie 26 – 28 września. Jako bazę noclegowo – wypadową wybraliśmy pensjonat u Franka, który już wcześniej dał się poznać z doskonałych warunków noclegowych, dogodnego dojazdu, jak i smacznej kuchni. Wieczorem pobyt umilała nam kapela góralska.

Drugiego dnia czekał nas spływ tratwami flisackimi po Dunajcu w Pieninach.  Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin, widoki są cudowne, a rzeka meandruje. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831 i jest nadal podtrzymywana. Spływy tratwami flisackimi to legenda. Flisacy opowiadają o Pieninach, przytaczając historię o Janosiku, pokazują i opisują najciekawsze miejsca na trasie. Spłynięcie Przełomem Dunajca – jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie to prawdziwa przygoda, pełna cudownych widoków i barwnych opowieści snutych przez flisaków.

Ci, dla których spacer po górach stanowił większą atrakcję zdecydowali się na szlak do Doliny Olczyskiej. Jest to relatywnie nowy szlak (zielony), wytyczony od zakopiańskiej Jaszczurówki do okolic Olczyskiej Polany. Trasa mierzy mniej więcej 2 kilometry długości i wymaga pokonania 160 metrów przewyższenia. Dodatkową atrakcją szlaku jest znajdujący się tu szczyt Wielki Kopieniec, z którego rozciąga się wspaniała panorama Tatr.

Nasz pobyt w polskich górach zakończyliśmy oczywiście tradycyjną góralską biesiadą. Wspólna zabawa trwała blisko 3 godziny. Do dyspozycji uczestników był także szeroki zakres regionalnego jedzenia na każdy gust.

Spotkanie Członków Związku w Zakopanem

W rym roku, w terminie 7 -10 września, spotkaliśmy się z stolicy naszych gór – w Zakopanem. W drodze do tego uroczego zakątka odwiedziliśmy najsławniejszą kopalnię soli w Polsce – Wieliczkę, która od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa. We wrześniu 2012 została otwarta druga trasa w Kopalni Soli „Wieliczka” – Trasa Górnicza. Na przestrzeni ponad 7 lat Trasę Górniczą odwiedziło 217,5 tys. turystów.

Drugiego dnia wyruszyliśmy szlakiem na Rusinową Polanę. Stamtąd część z nas podążyła na Gęsią Szyję.  I jeżeli do tej pory było łatwo i przyjemnie, to od Polany czekała na Nas bardziej męcząca wspinaczka. Ale miało to też swoje plusy, ponieważ był czas, aby zatrzymać się, odwrócić i podziwiać tatrzańskie wierzchołki! Ile jest schodów na Gęsią Szyję? Podobno ktoś policzył i wyszło że 1180! My natomiast bardzo szybko straciliśmy rachubę. Natomiast mapa podpowiadała, że do przejścia są 283 metry przewyższenia. W uproszczeniu szlak wyglądał tak: szlak na Gęsią Szyję wspinał się mozolnie, po dłuższej chwili nastąpiło wypłaszczenie (akurat jak wyszliśmy z lasu) i zostało nam ostatnie krótkie podejście. Trasa na Gęsią Szyję z Rusinowej Polany zajęła Nam około godziny.

Trzeciego dnia dotarliśmy nad jezioro Czarny Staw Gąsienicowy. Położone jest ono na wysokości 1624 m w Kotle Czarnego Stawu i jest piątym co do powierzchni jeziorem tatrzańskim. Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca. Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej. Był tematem obrazów Alfreda SchouppégoWojciecha GersonaLeona Wyczółkowskiego i wielu innych.

Wieczorem daliśmy się porwać góralskim klimatom i przyśpiewkom. Skromny grill przerodził się w prawdziwą góralską biesiadę. Muzyce, śpiewom i tańcom nie było końca. Dopiero perspektywa wczesnego wyjazdu spędziła nas do łóżek…

Kongres Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność”

6 – 7 Lipca 2023 r. odbył się w Spale, Kongres Krajowego Sekretariatu Budownictwa
i Przemysłu Drzewnego NSZZ ,Solidarność”. Na posiedzenie przybyło 100% (sic!) delegatów, którzy dokonali wyboru nowych władz Sekretariatu na kadencję 2023-2028.

W głosowaniu tajnym Kongres wybrał naszego Przewodniczącego – Grzegorza Rostka na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Zebrał On poparcie wszystkich delegatów.
W kolejnych głosowaniach dokonano wyboru 16 członków Rady Sekretariatu
i 6 członków do Komisji Rewizyjnej, oraz przyjęto wiele nowych Stanowisk i Uchwał.

Przewodniczącym Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność” został ponownie wybrany Adam Golec.

Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze

W dniach 29-30 czerwca odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. Delegaci wybrali nowego przewodniczącego Regionu, którym został Dariusz Paczuski. Wybrany został również nowy skład Zarządu Regionu i Komisji Rewizyjnej, a także delegaci na Krajowy Zjazd Delegatów.

Karta rabatowa na zakup paliwa

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisała z PKN Orlen SA umowę, na podstawie której członkowie Związku będą mogli uzyskać korzystny rabat przy zakupie paliwa oraz artykułów pozapaliwowych na Stacjach Paliw PKN Orlen.

Listę stacji, na których można odebrać Kartę Rabatową oraz inne szczegóły, można uzyskać u Przewodniczącego Grzegorza Rostka.