Spotkanie Członków Związku w Zakopanem

W rym roku, w terminie 7 -10 września, spotkaliśmy się z stolicy naszych gór – w Zakopanem. W drodze do tego uroczego zakątka odwiedziliśmy najsławniejszą kopalnię soli w Polsce – Wieliczkę, która od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa. We wrześniu 2012 została otwarta druga trasa w Kopalni Soli „Wieliczka” – Trasa Górnicza. Na przestrzeni ponad 7 lat Trasę Górniczą odwiedziło 217,5 tys. turystów.

Drugiego dnia wyruszyliśmy szlakiem na Rusinową Polanę. Stamtąd część z nas podążyła na Gęsią Szyję.  I jeżeli do tej pory było łatwo i przyjemnie, to od Polany czekała na Nas bardziej męcząca wspinaczka. Ale miało to też swoje plusy, ponieważ był czas, aby zatrzymać się, odwrócić i podziwiać tatrzańskie wierzchołki! Ile jest schodów na Gęsią Szyję? Podobno ktoś policzył i wyszło że 1180! My natomiast bardzo szybko straciliśmy rachubę. Natomiast mapa podpowiadała, że do przejścia są 283 metry przewyższenia. W uproszczeniu szlak wyglądał tak: szlak na Gęsią Szyję wspinał się mozolnie, po dłuższej chwili nastąpiło wypłaszczenie (akurat jak wyszliśmy z lasu) i zostało nam ostatnie krótkie podejście. Trasa na Gęsią Szyję z Rusinowej Polany zajęła Nam około godziny.

Trzeciego dnia dotarliśmy nad jezioro Czarny Staw Gąsienicowy. Położone jest ono na wysokości 1624 m w Kotle Czarnego Stawu i jest piątym co do powierzchni jeziorem tatrzańskim. Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca. Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej. Był tematem obrazów Alfreda SchouppégoWojciecha GersonaLeona Wyczółkowskiego i wielu innych.

Wieczorem daliśmy się porwać góralskim klimatom i przyśpiewkom. Skromny grill przerodził się w prawdziwą góralską biesiadę. Muzyce, śpiewom i tańcom nie było końca. Dopiero perspektywa wczesnego wyjazdu spędziła nas do łóżek…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.